Dne 4.12.1970 se konalo v Country klubu v Maloměřicích první vystoupení dnes již legendární kapely, hrající bluegrass a country, která si říká Poutníci. Již od prvních koncertů a hudebních přehlídek se skupina řadí do brněnské a krajské špičky této hudby, což potvrdila i svými postupy do celostátního finále soutěže, jež měla tenkrát velký zvuk a jmenovala se Porta. Samozřejmě, že čím déle Poutníci hráli, tím se zdokonalovala jejich hra, ale také se měnily sestavy. Jediným, kdo stále zůstával, byl jeden ze zakládajících členů skupiny, František Linhárek. 

Rok 1974 a rok 1979 byly velmi důležité, neboť přichází tři velké postavy Poutníků a sice kytarista a zpěvák Zdeněk Kalina a banjista ale hlavně skladatel a zpěvák Robert Křesťan s mandolinistou Pavlem Petrželou. Skupina se začátkem osmdesátých let konsoliduje a začíná vítězit na mnoha přehlídkách a vítězí i na již zmíněné Portě v letech 1981 až 83.

V roce 1987 kapele vychází první deska a o rok později se vydává na úplnou profesionální dráhu v sestavě: kapelník, kytara František Linhárek; banjo, zpěv Robert Křesťan; banjo, housle a saxofon Luboš Malina; kytara, zpěv Zdeněk Kalina; mandolína Jiří Plocek; kytara Mirek Hulán; kontrabas, zpěv Jiří Pola a konferenciér Josef Prudil. Tato sestava patřila v historii k těm slavnějším. Vydala pět CD, navštívila spoustu zemí Evropy a dostala dvakrát ocenění za nejlepší neamerické CD roku v USA (1989 a 1990 od organizace SPBGM). Kromě toho odehrála kapela stovky koncertů po tehdejším Československu.

V roce 1991 v létě končí tato sestava svou činnost. František Linhárek odchází a nadále se věnuje pouze činnosti managerské. Odešel i Robert Křesťana a Luboš Malina – Druhá tráva a také Jiří Plocek – Teagrass. Kapelníkem se stává Mirek Hulán. Přichází poprvé v historii Poutníků zpěvačka Hana Černohorská a vrací se po letech banjista Svaťa Kotas s houslistou Ladislavem Cejnkem. V této sestavě, kromě vystupování v zahraničí, především v Rakousku, vydala kapela dvě CD a v roce 1997 se rozchází a vzniká další sestava souboru.

Kapela má od podzimu roku 1997 – 2000 dva nové členy a hraje v této sestavě: Jan Máca – mandolína a housle, mimochodem jeden z nejtalentovanějších muzikantů českého bluegrassu devadesátých let. Petr Brandejs – banjo (poslední dva roky vítěz ankety bluegrassové asociace banjista roku, podobně jako Máca v mandolině). Jiří Karas Pola – kontrabas, zpěv, konferování koncertů a kapelník. Mirek Hulán – sólová kytara a Zdeněk Kalina – doprovodná dvanáctistrunná kytara a zpěv.

Od října roku 2001-2004 hrají Poutníci v obměněné sestavě. Odchází dlouholetý sólový kytarista Mirek Hulán, za kterého přichází Jirka Mach až z Českých Budějovic. Jirka hraje převážně na mandolínu. Skupina ho ale využívá také jako houslistu a kytaristu a hlavně jako zpěváka. Jirka posílil poutnické vokály a vedla Kaliny a Poly zpívá také sólově. Hráč na mandolínu Honza Máca přešel na sólovou kytaru. Soubor v této sestavě natočil CD pro firmu Jihomusic z Českých Budějovic a to v roce 2003 pod názvem Smích i pláč.

1.9.2005 se stává novým Poutníkem Peter Mečiar z Prievidze na Slovensku, takto banjista, dobrista a hráč na steel kytaru. Střídá Petra Brandejse. Jeho mládí a talent budou další devizou poutnického soundu.

Na podzim roku 2006 Poutníci natočili CD s názvem Poutníci 2006.

8.9.2007 kapela v Oslavanech u Brna odehrála třítisící koncert ve své historii.

Zdeněk Kalina, kytarista a zpěvák, se v říjnu 2007 rozhodl že bude hrát se skupinou jen jako host na důležitých poutnických koncertech a akcích kolem Brna. Stal se emeritním Poutníkem.

Začátkem března 2009 nahrazuje zpěváka a mandolinistu Jřího Macha mladičký zpěvák a kytarista Jakub Bílý z Ostravy

Celý rok 2010 jezdili Poutníci s programem “ Poutníci slaví 40″ Vrcholem celoročních oslav byla společná šňůra s Robertem Křesťanem a jeho Druhou trávou a hlavně koncert 4.12.2010 v Brně v KC Omega na Musilově ulici. Poutníci také tento den pokřtili poprvé svoje 13. CD s názvem “ Poutníci slaví 40 live“

V roce 2011 kapela jezdila v ustálené sestavě : kontrabas, zpěv – Jiří Karas Pola, mandolína, kytara, zpěv – Jan Máca, banjo, dobro – Peter Mečiar a kytara, zpěv – Jakub Bílý. Jako host vystupoval na koncertech v Brně a blízkém okolí kytarista a zpěvák, emeritní Poutník Zdeněk Kalina.

V roce 2012 bylo odehráno 129 koncertů, kapela hrála velmi často v zahraničí, v Polsku, Německu a na Slovensku. Sestava muzikantů stále stejná jako v předešlém období.

Roku 2013 odehráno 127 koncertů a vzniklo 14. poutnické CD s názvem ,, Country vánoce. “ V TV NOE v pořadu Cvrlikání vznikl poutnický recitál.

 V roce 2014 odehráli Poutníci 117 vystoupení s Pořady ,, Poutníci, Na cestách country a Country Vánoce.“ Stejnojmenný pořad byl natočen i pro TV NOE. Kapela hraje stále ve stejné sestavě.

V roce 2015 Poutníci slavili 45 let od svého vzniku. Odehráli 139 koncertů a vrcholem byl prosinec, kdy si současná sestava vytvořila rekord a sice 28 vystoupení za měsíc prosinec. Vrcholem oslav byly 2 koncerty dohromady s Robertem Křestanem a jeho Druhou trávou a řadou bývalých významných členů kapely. Tyto proběhly 3.12.2015 v Praze v divadle Bez zábradlí a 4.12.2015 v Brně v Divadle Bolka Polívky. Kapela již 6 let hraje v nezměněné sestavě.

V roce 2016 kapela odehrála 132 vystoupení

Rok 2017 byl zajímavý z několika důvodů. V březnu vyšlo vzpomínkové dvoj CD u Suparaphonu Zlatá éra. V tom samém měsíci hráli Poutníci na oslavách výročí skupiny Trapeři Roberta Křesťana v Brně v divadle Bolka Polívky a kapelník Jiří Karas Pola oslavil koncertem ve Slavkově u Brna svoje šedesátiny. Hosté byli všichni významní bývalí členové Poutníků v čele s Robertem Křesťanem a kapelou Album z Chomutova. Vrcholem byl říjnový letecký zájezd na Hudební světový veletrh do Šanghaje v Číně. Bylo odehráno 130 vystoupení.

V roce 2018 bylo odehráno 111 koncertů. Poutníci začali také cvičit nové písně na další CD v pořadí již šestnácté.

Rok 2019 byl zajímavý tím že Jakub Bílý je s námi už 10 let. V říjnu byla natočeny základy CD s názvem “ Stíny na střechách.“ Bude na něm 14 věcí z toho 13 je úplně nových. Nahrávky vznikly v soukromém studiu a hudebním režisérem byl Svaťa Kotas. Bylo odehráno 114 koncertů.

Rok 2020 – 5.3. bylo v Trutnově, při koncertu 50 let v country, pokřtěno 16té poutnické CD.Hned po té začala coronavirová krize. Kvůli ní opustil kapelu, po 15ti letech, banjista a dobrista Peter Mečiar a to 20.10.2020. Našel si civilní povolání a nemohl se naplno věnovat Poutníkům. Škoda. Za rok 2020 Poutníci odehráli 41 koncertů a 89 jich bylo, kvůli coronaviru, zrušeno.

Rok 2021 – konečně se po dvou odkladech podařilo odehrát 2 koncerty 50 let Poutníků a to 22.10.2021 v Praze v KD Barikádníků a 25.10.2022 v Brně v Centru SONO. oba koncerty byly vyprodány a hráli na nich Malina Brothers, Robert Křesťan a Trapeři, současná sestava Poutníků s hosty Petrem Brandejsem, Svaťou Kotasem a Hankou Černohorskou. Závěr tohoto show obstarala legendární poutnická sestava z konce osmdestých let minulého století a začátku tohoto v čele s Robertem Křesťanem. Večer uváděl Jirka Plocek. Kapela odehrála, kvůli covidu, jen 25 koncertů.